Desert Woodcarving Show & Sale
Open to the Public and All Carvers, Fine Woodworkers and Wood Turners
A Judged Wood Sculpture Competition
Mesa Centennial Hall
201 N. Center St. Mesa AZ (SE Corner University Dr & Center St.)



Open & Special WinnersAdvanced WinnersIntermediate WinnersNovice WinnersFine Woodworker WinnersAwards Definition

1
1

2022 Intermediate Winners
First place Best Intermediate Winner Lisa Borlho

Second Place Best Intermediate Gary WhitlockBest
Third Place Best Intermediate Bob Williamson
First Place Category A302 Intermediate Second Place Winner 
First Place Category B306 Intermediate Winner Steve Cullen
First Place Category C312 Intermediate Winner 
First Place Category A302 Intermediate Winner Ted Kieneker
Second Place Category A302 Intermediate Third Place Winner Dale Kemmer
Second Place Category B305 Intermediate Winner Bill Miller
First Place Category D326 Intermediate Winner Lisa Borho
First Place Category D322 Intermediate Winner Richard Pomeroy
Second Place Category D326 Third Place Intermediate Winner 
First Place Category C317 Intermediate Winner Jo Size
First Place Category E335 Intermediate Winner Mark Rutledge
First Place Category D3312 Intermediate Winner Jerry Charman
Second Place Category D331 Intermediate Third Place Winner Mark Mosher
First Place Category F348 Intermediate Winner Clifford Logan
First Place Category H361 Intermediate Winner Billy Bodner
First Place Category G353 Intermediate Winner Kerry Thompson
First Place Category F341 Second Best of Group Intermediate Winner W. D. Lees
Second Place Category G353 Intermediate Winner Kerry Thompson
Third Place Category G353 Intermediate Winner Kerry Thompson
First Place Category IAC372 Intermediate Second Place Group Winner Mark Mosher
First Place Category H363 Intermediate Winner Jerry Boone
First Place Category H362 Intermediate Winner David Hughes
First Place Category IAC375 Intermediate Third Place Group Winner Brian Day
First Place Category L354 Intermediate Third Place Group Winner Bernard Cyplik
First Place Category M392 Intermediate First Place Group Winner Keratin Van Wyhe
First Place Category L381 Intermediate Second Place Group Winner Richard Pomeroy
First Place Category IAC376 Intermediate Chairman's Choice Award Winner Jerry Boone
First Place Category G349 Third Place Group Intermediate Winner Syd Tyson
First Place Category M394 Intermediate Second Place Group Winner Steve Cullen
First Place Category M394 Intermediate Third Place Group Winner Jerry Boone
Second Place Category N395 Intermediate Second Place Group Winner Linda Corn
Third Place Category N395 Intermediate Third Place Group Winner Linda Corn